2016-07-16
Gothic 2 Noc Kruka na Linuxie (Manjaro)
Naszła mnie ostatnio wielka ochota na to, żeby pograć sobię w jedną z pierwszych gier, w które kiedykolwiek grałem - Gothic 2. Wielu wspomina tę grę z sentymentem i uważa ją za jedną z lepszych. Ja również. Pojawił się jednak problem - przecież mam linuxa, w nic nie pogram, nie? No właśnie nie do końca.
Proste rozwiązanie
Przeglądając sieć w poszukiwaniu relacji z prób odpalenia Gothic 2 na linuxie, spotkałem się raczej z pozytywnymi odpowiedziami, zatem się zdecydowałem spróbować. Po szybkich zakupach na cdp.pl, gdzie za Gothic 2 razem z dodatkiem Noc Kruka, zapłaciłem jakoś 8 czy 9 złotych, szybko grę pobrałem i zabrałem się za próbę jej instalacji.
Co będzie potrzebne
Niżej znajdują się dwa narzędzia, które będą nam potrzebne, obok napisałem jeszcze wersje, z których ja korzystałem, gdyż czasami zdarza się, że gra dobrze działa na jednej wersji Wine a źle na innej, ale tutaj chyba takiego problemu nie ma. Niemniej jednak dla pewności podam użyte przeze mnie wersje na Manjaro Linux, linux44
wine 1.9.12-1
winetricks 20160622-1
Instalacja tych programów jest raczej banalna, można to zrobić czy to przez graficzny menadżer, czy też klepiąc w konsoli (w przypadku manjaro z menadżerem pakietów pacman):
sudo pacman -S wine winetricks
i gotowe. Co prawda na innych dystrybucjach sytuacja może być kapkę trudniejsza, ale w takim razie wystarczy poszukać w googlach.
Wine?
Wine to warstwa kompatybilności między Linuxem a Windowsem pozwalająca na uruchamianie części programów Windowsowych na Linuxie. Winetricks zaś to przydatne narzędzie do instalacji różnych pakietów do Wine.
Instalacja
Instalacja poszła dość gładko - nieco wolniej niż na Windowsie, ale mimo wszystko dość gładko. Dalej, dalej i gotowe. Ważnym jest jednak, by na końcu odznaczyć checkbox oferujący uruchomienie gry. Na razie nie możemy tego zrobić. Teraz momencik. Gdzie w ogóle nasza gra się znajduje? Skrótu na pulpicie nie ma - jak ją uruchomić.
Lokalizacja
Domyślnie folder Wine znajdować się będzie w katalogu domowym użytkownika pod nazwą .wine
, jednakże zazwyczaj nie jest on widoczny - należy się posłużyć magiczną kombinacją klawiszy CTRL+H
, która to włączy wyświetlanie ukrytych folderów w naszym menadżerze plików. Tak przynajmniej jest, jeśli korzystacie z Thunara. W innych menadżerach sytuacja może wyglądać inaczej.
Po przejściu do katalogu .wine
, sprawa jest już prosta i tutaj chyba każdy poradzi sobie sam.
Pierwsze uruchomienie...
Gdy znajdziemy już katalog Gothica i zrobimy sobie do niego skrót, żeby następnym razem tyle nie klikać, to zabieramy się za odpalanie gry.
...i pierwsze problemy
Na początku powinien przywitać nas komunikat o zatrzymaniu się procesu Vdfs32e.exe
. Nie ma co się tym jednak przejmować - gra mimo tego się uruchamia, mamy menu jest cacy.
Problemy pojawiać się zaczną jednak po zaczęciu nowej gry - u mnie dosłownie chwilę po odpaleniu gra się crashowała. Winowajcą jest tu muzyka i moduł directmusic
, którego to musimy doinstalować za pomocą winetricks
, klepiąc:
winetricks directmusic
i próbując ponownie. Co to jednak? Znowu błąd. Tym razem gra się nawet nie uruchamia! To dlatego, że musimy zrobić jeszcze jedno, a mianowicie 'wyłączyć' jedną z zainstalowanych przed chwilą bibliotek.
Otwieramy konsolę i wpisujemy:
winecfg
następnie należy przejść do zakładki Libraries, gdzie należy usunąć moduł dsound
, który to powoduje nasz błąd.
Ewentualnie można jeszcze wyłączyć kompletnie muzykę i też problem zostanie rozwiązany - jak to zrobić?
Przechodzimy do folderu Gothica, katalog System
, otwieramy plik gothic.ini
i edytujemy
musicEnabled=1
na
musicEnabled=0
myślę jednak, że lepiej już jednak tę muzykę mieć. Klimatyczna jest, nie ma co.
Teraz już chyba wszystko gotowe? No nie. Jeszcze nie.
Wyższa rozdzielczość w Gothic 2
Jeśli tak jak ja korzystacie z ekranu o nieco większej rozdzielczości np. 1920x1080, to będziecie mieć problem - w menu Gothic podczas ustawiania obrazu, nie ma dostępnych wyższych rozdzielczości widescreen. Co teraz?
Rozwiązanie jest proste.
Ponownie przechodzimy do folderu, gdzie zainstalowaliśmy Gothica, wchodzimy do folderu System i otwieramy plik gothic.ini
, następnie znajdujemy pozycję
extendedMenu=0
i zmieniamy na
extendedMenu=1
teraz możemy już cieszyć się Gothiciem z muzyką i w pełnej rozdzielczości naszego ekranu.
To tyle. Gra działa dość stabilnie i płynnie - nie spotkałem się z jakimiś problemami do tej pory, a już sporo przegranych godzin zleciało, także polecam.