2018-03-27

Internet w liczbach: Polska i świat

W nawiązaniu do poprzedniego posta Internet w liczbach: czym jest CDN i dlaczego jest ważny dziś napiszę trochę więcej o tych konkretnych liczbach właśnie.

Liczba użytkowników

Zacznijmy od tego, ile osób korzysta z Internetu. Na podstawie badań firmy eMarketer, przeprowadzonych na początku 2016 roku, przedstawiono przewidywania, według których liczba użytkowników Internetu miała przekroczyć 4 miliardy dopiero gdzieś w 2019 roku, osiągając 4,17 miliarda w roku 2020. Dziś wiemy już, że te modele sprzed dwóch lat są mocno nieaktualne - prognozy na rok 2020 osiągnęliśmy już dziś.

Świat

Obecnie użytkowników Internetu jest ponad 4 miliardy, a liczba ta została przekroczona już dawno temu, przynajmniej jak na standardy Internetu - bo aż kilka/kilkanaście tygodni minęło od tego wydarzenia. Porównując to do 1,73 miliarda użytkowników w roku 2009 czy równego miliarda z roku 2006, wyraźnie widać wzrost praktycznie wykładniczy.

Oznacza to, że około 60% populacji w jakiś sposób jest użytkownikami Internetu. Jak sprawa ma się w Polsce?

Polska

W Polsce sprawa ma się nieco lepiej - na 38 milionowy naród, aż 29,75 milionów naszych obywateli korzysta z Internetu, co daje wynik 78%. To dość sporo powyżej średniej a ten wskaźnik ciągle rośnie.

Z tych prawie 30 milionów aż 17 milionów jest aktywnych na mediach społecznościowych, a 14 milionów korzysta ze społecznościówek za pomocą smartfonów i innych urządzeń mobilnych.

Można też na to spojrzeć jednak z innej strony - żyje sobie gdzieś w Polsce 8 milionów ludzi, którzy nie mają styczności z Internetem, a obok nich kolejne 13 milionów tych, którzy z nich aktywnie nie korzystają, a mimo to są obecni w sieci.

Oprócz tego warto wspomnieć, że mamy około 30 milionów użytkowników nowoczesnych telefonów. Łatwo można zauważyć tu pewną korelacje - liczba osób korzystających z komórek, jak i z Internetu jest podobna, nic dziwnego, gdyż z tych dwóch technologii nie korzystają już raczej tylko i wyłącznie osoby starsze, które po prostu są odcięte od postępu technologicznego.

Sieci komórkowej zaś używa około 96%, jak widać, spora część osób wciąż broni się przed smartfonami, ale to raczej osoby starsze.

Urządzenia

Około 70% osób ma smartfony, 80% laptopy lub pcty.

Tablety co ciekawe, tylko 27%

Przy tych urządzeniach spędzamy około 5h i 5mm minut dziennie, 1h i 42 minuty na mobilkach i około 3 godziy na tv, przy okazji słuchając muzyki online przez 50 minut.

Spada również ilość posiadaczy TV - obecnie 88%, a wzrasta ilość osób posiadających smart TV.

Warto dodać, że Polacy troszczą się o swoją prywatność, przynajmniej z założenia, a w sumie to i w praktyce - 90% uważa, że prywatność jest bardzo ważna, a ponad 40% korzysta z adblocka. Dotarliśmy też do momentu, gdzie już większość, bo 55%, woli załatwiać co tylko możliwe przez Internet - jak najmniej wychodzenia z piwnicy!

Przy okazji mobilki jak zwykle dominują - prawie 60% ruchu na stronach generują już użytkownicy mobilni. Koniecznością jest liczyć się z nimi. W zasadzie obecnie strony powinno tworzyć się przede wszystkim z myślą o userach mobilnych.

Dane

Obecnie dziennie przez sieć przalatuje około 51 miliardów GB dziennie, jest to jednak liczba zapewne znacznie niedoszacowana z racji tego, że nie uwzględnia pewnych czynników a jedynie sztywne skalowanie liniowe danych z roku 2016, a doskonale wiemy, że transfer dzienny rośnie w tempie wykładniczym, a nie liniowym. Niemniej daje to jednak jakiś pogląd.

Jak już o mobilkach mowa - warto wspomnieć, że ilość danych komórkowych wykorzystywanych przez userów mobilnych potroiła się od 2014 roku, sięgając wielkości 8 exabajtów. Ile to jest? 8 miliardów gigabajtów. Troszkę mi się w głowie te liczby nie mieszczą, a wam?

Szacuje się, że do 2025 ta liczba zwiększy się 10-krotnie i osiągnie około 500 miliardów GB/dzień. Jak to nie jest zachęta do zajrzenia w Big Data, Data Science, to nie wiem co jest - zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny znacząco wzrośnie - skąd ich jednak wziąć, skoro już obecnie ich brakuje?

Wzrośnie też moim zdaniem liczba osób potrzebnych do zarządzania cała infrastrukturą - hardware, te sprawy. Będzie to coraz większym problemem by obsłużyć ciągle rosnącą sieć. Ciekawe wyzwania stoją przed nami.

Emaile

W 2017 przez sieć przeleciało 270 miliardów wiadomości e-mail każdego dnia z których ponad połowa była spamem.

Do 2021 tych wiadomości ma być 320 miliardów.

SMS

Nie jest to może internet, ale też ciekawe. Dziennie wysyłamy tych smsów łącznie 22 miliardy. Porównując to, do 11 miliardów z roku 2014. Cóż. Trzy lata różnicy a liczba się podwoiła. Niesamowity wzrost.

Socjalki

650 milionów tweetów na dzień. Ogarnijcie jakie serwery, jakich technologii trzeba użyć, żeby tyle syfu obsłużyć. Nie pojmuję.

A co do reszty - to łącznie socjalki typu snapchat, fb, insta co minutę zyskują ponad 840 userów. 1200000 dziennie.

Na fejsbuku co minutę pojawia się 510000 nowych komentarzy, 293000 nowe statusy i 136000 nowych zdjęć.

W tym samym czasie google jest o coś pytany 3607080 razy.

Prędkość

Średnia prędkość połączenia kablowego w Polsce wynosi 44 MBPS. Nieźle. Na mobilce wynik nieco mniejszy - 22 MBPS.

Czuję tu trochę niedosyt, bo sam u siebie mam 10 na kablu i tyle samo na mobilce. : (

Podsumowanie

Rzuciłem w was garścią statystyk, pora jednak wyciągnąć jakieś wnioski. Jakie? Mobilki rosną tak jak Internet. Nie powstrzymamy tego - trzeba skupiać się na responsywnych stronach mobile-friendly, ale nie zapominać wciąż o desktopach - ~40% to wciąż ogromna ilość. Do tego warto pomyśleć o karierze w Big Data czy generalnie rzeczach związanych z przetwarzaniem czy obsługą danych, bo tak naprawdę dane będą stawały się (a może już są) nową walutą, którą często płacisz, tylko nawet o tym nie wiesz. Źródło: badania firmy hootsuite, 1, 2